كتابخانه مجازي حصار خروان
رساله‌هايي فرهنگي- بوم شناختي براي مردم شرق استان قزوين 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

اولین های انجیلاق

امیر احمدی(وبلاگ انجیلاق)

آقای امیر احمدی مدیر وبلاگ انجیلاق در یکی از پست های خود گزارشی از اولین های انجیلاق ارائه داده اند که اطلاعات جالبی از فرهنگ زیستی مردم این روستای شریف را در سده اخیر در خود دارد:

...........

... اولین تیم فوتبال در انجیلاق توسط "سهراب عبدی" تشکیل شد . اولین گل در مسابقات فوتبال محلی توسط "سهراب عبدی" به تیم "حصار خروان" در سال ۱۳۵۰ از روی نقطه پنالتی زده شد. اولین بلند گوی مسجد توسط اعضای تیم فوتبال «پیمان» به سرپرستی علی احمدی (حاج رضاقلی)و به کاپیتانی سهراب عبدی خریداری شد و به مسجد حضرت ابوالفضل (ع) در سال ۱۳۵۴ اهدا گردید .  اولین تراکتور رومانی توسط "حاج خدایار زمانی" خریداری شد...


ادامه مطلب
[ شنبه سی ام مهر ۱۳۹۰ ] [ 11:36 ] [ علي ]

وَ الْأَرْضِ و َمَا طَحَاهَا

 
 

و سوگند به زمين و آنكه آن را گسترانيد.(شمس- آيه:6)

 
 

 

 
 

حسن بن علی وشار گويد: "من کودک بودم که با پدرم در خدمت امام علي ابن موسي‌ الرضا علیه السلام شام می خوردیم. شب بیست و پنجم ذی القعده بود. امام فرموند: "امشب حضرت ابراهیم(ع) و حضرت عیسی(ع) متولد شده‌اند و زمین از زیر کعبه پهن شده است و حضرت قائم (عج) در این روز قیام خواهد نمود.


ادامه مطلب
[ شنبه سی ام مهر ۱۳۹۰ ] [ 11:35 ] [ علي ]

منصور روحاني قزويني

 وزير آب و برق و كشاورزي كابينه‌ هويدا

منصور روحاني

«منصور روحاني قزويني» از نامدارترين دولتمردان بهائي در رژيم پهلوي بود كه حدود 14 سال عهده‌دار وزارت بود. وي ابتدا به كابينه حسنعلي منصور پيوست و پس از اعدام انقلابي منصور و تشكيل كابينه هويدا، در دولت باقي ماند. حضور وي در دوران اوج مدرنيازسيون رژيم پهلوي و مسئوليت وي در وزارت‌خانه‌هاي «آب و برق» و «كشاورزي و منابع طبيعي» نقش وي را به ويژه در انهدام كشاورزي سنتي ايران و وابستگي بيش از پيش كشور به محصولات وارداتي بارز مي سازد. آنچه در پي مي آيد، معرفي اجمالي زندگي، زمانه و سوابق وي است.

 

 


ادامه مطلب
[ دوشنبه یازدهم مهر ۱۳۹۰ ] [ 11:0 ] [ علي ]


بیوك ملكی
شاعر كودك- اهل زرجه بستان

بيوك ملكي در سال 1339، در روستاي «زرجه بستان» از در شمال دهستان حصار خروان به دنيا آمد. وي زندگي خود را در تهران سپري كرده و در اين شهر تحصيلاتش را گذرانده است. با تشويق پدر به شعر علاقه‌مند شد و با راهنمائي مدير خوب دبيرستانش، آقاي نيك‌روش با آن انس گرفت.
بعد از انقلاب اسلامي به فعاليت مطبوعاتي پرداخت و از جلسات شعر «كيهان بچه‌ها» شروع كرد و به تربيت: در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، مركز راديو، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و انتشارات سروش كار كرد.
او از سال 1367 تاكنون، يكي از اعضاي سردبيري مجلة «سروش نوجوان» است،


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ششم مهر ۱۳۹۰ ] [ 7:48 ] [ علي ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

شرح عکس:
گلدسته های مسجدالشهدا. بلندترین گلدسته ها در استان قزوین که در مهر 1387به همت اهالی و تحت نظارت حضرت آیت الله امامی نیا کاشانی برافراشته شدند.
منبع عکس: وبلاگ سعید الهی.

معرفی وبلاگ:
"دارالايمان حصار خروان" دهستاني بزرگ در شرق قزوين است كه جوانان انديشمند و شهداي بسياري را براي اعتلاي ايران عزيز عرضه كرده است. اهالي اين دهستان، در سالهاي دهه‌هاي 40 تا 60 گرفتار فتنه‌انگيزي‌هاي فرهنگ سوز بود با اين همه مردم با ايمان اين خطه آينده‌اي سعادتمند را در پرتو تلاش براي ارتقاء فرهنگي دشت قزوين ترسيم مي‌كنند.
كتابخانه مجازي "حصار خروان" نخستين تجربه در محيط محقر وبلاگي است كه با همت جمعي از جوانان اين دهستان خواهد كوشيد با گردآوري و ارائه رساله‌هاي كوچكي در حوزه فرهنگ، ادب و بوم‌شناختي بخشي از نيازهاي مطالعاتي علاقه‌مندان را پاسخ دهد.
انتخاب تركيب اسمي "tatbook" براي نام اين كتابخانه در فضاي مجازي، به دليل كاربرد گويش تاتي در اغلب نواحي دهستان حصارخروان مي‌باشد.اين گويش در تاكستان، بوئين زهرا، و برخي نواحي آذربايجان نيز كاربرد دارد. در آينده تلاش مي‌شود ضمن پرهيز از ادبيات ضد فرهنگي قوم پرستانه (و شوونيستي) در مقالات و رسائلي به معرفي اين گويش هم بپردازيم.
امکانات وب